Valados de Melgaço

Alvarinho, přírodní bílé víno bez přidaných siřičitanů

Původ: Portugalsko, Valados de Melgaço, subregion Vinho Verde DOC

Ročník:                                                             2017              

Objem:                                                             0,75l

Alkohol:                                                           13,7%

Kyseliny:                                                          6,7 g/l

pH                                                                      3,10

Zbytkový cukr                                                 ˂ 1,5 g/l

Odrůdy: Alvarinho (100 %)

Region: Monção & Melgaço se nachází v severozápadním Portugalsku v regionu Vinho Verde mezi údolím řeky Minho a úpatím hor. Specialitou tohoto regionu jsou vína Alvarinho. Tento region vyniká jedinečným mikroklimatem, dešťové srážky jsou zde nižší a v létě jsou teploty znatelně vyšší než ve zbytku regionu a vína jsou díky tomu plnější a komplexnější než v dalších částech regionu Vinho Verde.

Výroba a zrání: Při výrobě tohoto vína se dodržují tradiční postupy. Fermentace probíhá bez přidání siřičitanů či bílkovin živočišného původu, je tedy vhodné i pro vegany. Hrozny se sbírají ručně do malých přepravek, potom jsou odstopkovány. Přírodní sedimentace probíhá statickou dekantací. Následuje fermentace v nerezových tancích s regulovanou teplotou kolem 17 °C až do úplného rozložení cukrů. Víno zraje na kalech („batonnage“) v nerezu po dobu 2 měsíců. Dále zraje po dobu 8 měsíců v sudech a další 3 měsíce v lahvi.

Charakteristika vína: Jemná slámová barva a bohatá vůně s nádechem po peckovém ovoci a jemným dotekem dřeva vytváří plné a minerální víno.

Konzumace: Speciální víno pro speciální okamžiky.